דיבר 20: שיתוף סימניות

כבר מזמן תם עידן השימוש במחשב אחד. כיום אנו משתמשים במחשב בעבודה, מחשב בבית, סמארטפון, טאבלט, ואולי יותר מאחד בכל קטגוריה. יש אתרים שאנחנו שומרים במועדפים המתאימים רק למכשיר אחד, כגון קישוריות הקשורות לעבודה, אבל לרוב, נרצה שהאתרים השימושים ביותר יהיו זמינים לנו מכל מכשיר. בנוסף, רוב האנשים עובדים עם יותר מדפדפן אחד, בין אם זה מבחירה או מאילוצי מקום העבודה. אם נוסיף לכך את הגישה למועדפים שלנו ממחשבים ציבוריים או הרצון לסמן הרבה יותר קישוריות ממה שיכולה שורת מועדפים אחת להכיל בנוחות, הקושי עולה עוד יותר.

כתובות URL הם ספר הטלפונים הפרטי שלנו לאינטרנט. כפי שלא נסתפק יותר באלפון מודפס ליד הטלפון הקווי בבית, אין סיבה להסתפק בשורת המועדפים בדפדפן זה או אחר. אנחנו יכולים לשים את כל הסימניות שלנו באתר המיועד לכך ושיתן לנו מגוון אפשרויות להוסיף על הקישוריות מידע.

אחד מהיתרונות של אתרי שיתוף סימניות הוא האפשרות לצור פולקסונומיה — מיפתוח ייחודי לקהל המשתמשים שלכם. המונח "פולקסומוניה" הוא גם ייצור של עידן הווב 2.0 ונטבע רק ב-2004. ד"ר ג'ני ברונשטיין מאוניברסיטת בר-אילן הגדירה את מאפייני הפולקסונומיה בהרצאה בכנס "מולטי-ידע" בשנת 2008:

 • פולקסונומיה היא מתודולוגיה למיון תכנים לפי קטגוריות נושאים המוצעות על ידי משתמשי האתר
 • התגים הנקבעים על ידי המשתמשים ונאספים בענן הנושאים ועוזרים ביצירת הטקסונומיה הפופולרית שנקראת פולקסונומיה
 • מבנה הפולקסונומיה שטוח ואין קשרים בין התגים

 עדיין אין מונח מקובל ל"פרסונומיה" – סוג של פולקסונומיה המבוסס על המיון של אדם בודד, בלי קשר לקבוצה – ונוטים לעבור למונחים יותר רשמיים כמו "מטהדטה מחולל אישית".

עם השנים קמו ונפלו הרבה אתרי שיתוף סימניות. כשעברה הסערה, נשארו בשטח שני סוגי אתרים: אלה (כדוגמת Reddit  ו(StumbleUpon– שמיועדים לשיתוף קישוריות אבל לא לשמירתם לטווח הארוך ואלה (כדוגמת האתר שנסקור למטה) שמיועדים לשמירת סימניות לטווח ארוך, ועל הדרך נותנים לנו מנגנון ללחשוף את הרשימות שלנו לעולם הרחב.

בהרצאה במכון מופ"ת המידענית תמי נויטל הסבירה למה עדיף לעבוד עם אתר שיתוף שימניות במקום לשמור את כל המעודפים במחשב:

Delicious – דלישס

דלישס הוא הוותיק בין אתרי שיתוף סימניות. הוא נוסד בשנת-2003 ונרכש על ידי יאהו ב-2005. בתחילה היתה לדלישס כתובת מסובכת, del.icio.us, והייתה הרגשה של קהילה אליטיסטית, אבל שנתיים לאחר הרכישה על ידי יאהו האתר עבר לכתובת הנוכחית והיותר ידידותית – delicious.com.

למרות ההצלחה של דלישס, כנראה שהאתר לא הניב את הפירות שיאהו ציפו להם, ובדצמבר 2010 הודלף מזכר פנימי שדיבר על סגירה מתוכננת של האתר. בעקבות הדליפה, משתמשים רבים עברו לאתרי שיתוף סימניות חלופיים. באפריל 2011 דלישס נמכר לחברת Avos, והחברה החדשה שינתה את תנאי השירות באופן שרבים מהמשתמשים שנותרו לא רצו לקבל. (בין היתר, היה אסור להעלות קישוריות של אתרים המשמיצים אחרים, אתרים פורנוגרפיים, ואתרים בעלי תכנים פוגעניים — אבל החברה לא הגדירה את המונחים. העונש להעלאת קישוריות לא-ראויות היה מחיקה של כל הסימניות שנשמרו על ידי אותו המשתמש.) בעקבות השינויים היתה עוד נטישה מאסיבית, ומאז ועד היום מנסה דלישס להחזיר עטרה ליושנה.

למרות הנטישה, רבים מהשתמשים הישראליים נשארו עם דלישס, אבל ערך השיתופיות באתר ירד לאחר שחברת Avos החליטה למחוק את כל הסימניות של כל משתמש שלא אישר באופן אקטיבי את תנאי השירות החדשים, ולכן המאגר של דלישס מלפני הקיץ של 2011 יחסית דל.

אולי כל ההיסטוריה הזאת היא הסיבה שמדריכי השימוש בדלישס בעברית כולם ישנים, מלפני הרכישה על ידי Avos.

delicious_open

כדי להירשם לדלישס נכנסים לאתר ולוחצים על Join Delicious.

delicious_signup

אפשר להירשם דרך חשבון הטוויטר, פייסבוק, או גוגל. אפשר גם לעשות חשבון שלא קשור לאחת המרשתות החברתיות אלא קשור רק לכתובת המייל. דלישס לא מעודד את זה — שיתוף סימניות אמור להיות תהליך חברתי, אז למה לא לקשר אותו עם שאר הפעילויות החברתיות ברשת? (הבעיה היא שבפועל, לרוב האנשים "שיתוף סימניות" זה בעיקר בינם לבין עצמם, אז אין סיבה לקשר את האתר עם הפייסבוק, למשל.)

delicious_start_screen

חייבים לאשר את החיבור בין הרשת החברתית/חשבון הדוא"ל לבין דלישס.

delicious_googleplus

כמובן שתתבקשו להגדיר סיסמה לאתר.

delicious_googleplus1

כדי להוסיף קישורית חדשה, לוחצים על "Add Link" בתפריט שבצד שמאל.

delicious_homescreen

יעלה חלון קופץ ובו אפשרות להקליד את URL העמוד שנרצה לשומרו.

delicious_add_link

לאחר שנלחץ על Add link יופיע חלון קופץ אחר, שיאפשר לנו להוסיף תגיות (פולקסונומיה) ואף יציע תגיות משלו. לוחצים על Save link כדי להכניס את הקישורית לתוך החשבון דלישס שלנו.

delicious_add_link1

אין צורך להיכנס לאתר ולחזור על התהליך לכל קישורית. אפשר להיכנס לדף הכלים של האתר ולהוריד פלאג-אין לדפדפן כרום או לפיירפוקס שיוסיף את האפשרות לשלוח קישורית מכל דף שנבקר בו לחשבון הדלישס על ידי לחיצה ימינית ובחירת האופציה המתאימה מהתפריט שנפתח. למי שמעדיף לא להתקין פלאג-אין, יש גם כפתור שנוכל לשים בשורת המועדפים שלנו: כשמבקרים בדף שאת כתובתו נרצה לשמור, לוחצים על הכפתור ומופיע חלון קופץ המאפשר לנו לשמור את ה-URL בדלישס שלנו.

delicious_firefox

כל המטרה של שמירת הקישוריות היא לאחזר אותם בעת הצורך. ישנן שתי דרכים לחפש בדלישס. האופציה החברתית יותר היא לחפש ב-Discover, לראות מה יש למערכת להציע לנו. דלישס בודק את התגיות שכבר השתמשנו בהם לתייג קישוריות, ומציע לנו אתרים שמשתמשים אחרים תייגו באותו התג. בכך דלישס משמש כלי לגילוי ידע.

delicious_discover

האופציה השנייה והיותר שימושית היא דרך ה-Search. נוכל לחפש בתוך החשבון שלנו או בתוך החשבונות של שאר משתמשי דלישס.

delicious_search_options

נוכל למקד את החיפושים שלנו עם מספר פקודות מהסרגל בצד שמאל:

delicious_search_tools

הצמצומים האלה יכולים להיות גם מקור לנתונים על אתרי הבית שלנו – נוכל לראות כמה אנשים הוסיפו קישוריות לאתרי הארגון בו אנו עובדים, ולראות את התגיות ששוייכו לאתר. רק חשוב לזכור שהמספרים משקפים רק את בעלי החשבון בדלישס, מספר שירד משמעותית ב-3 שנים האחרונות.

החיפוש בסימניות של משתמשים אחרים הוא קצת בעייתי – לכל אדם יש את הפולקסונומיה המיוחדת לו, כך שהתגיות לאותו האתר יהיו אחרות בין אדם לאדם. כמו כן החיפוש מתבצע במאגר של דלישס, כך שאם אף אחד לא קישר לאתר מסוים, האתר לא יופיע בתוצאות החיפוש.

delicious_Heb_search_sucks

הבעיה לא קשורה לשפה העברית, ומספר התוצאות למילות חיפוש שגרתיות יכול להיות נמוך גם באנגלית.

delicious_Eng_search_sucks

כפי שניתן לראות, חוץ מיישור הטקסט לצד ימין, דלישס עובד טוב מאד עם השפה העברית, ואפילו מבין את התגיות שנוסיף בשפת הקודש.

diigo_community_search

דייגו- Diigo

לאן עברו כל פליטי דלישס בתחילת העשור הנוכחי? הרבה מאד מהם, בארץ ובעולם, עברו לדייגו.

diigo_open

מכיוון שדייגו הולך וצובר תאוצה בארץ, יש מספר מדריכים ודיונים עדכניים לעזור לנו עם תפעול החשבון.

לפני מספר חודשים, עמי סלנט כתב פוסט על השיפורים שהכניסו לאחרונה במערכת דייגו.

משימות השבוע:

בקיץ שעבר, עמי סלנט כתב פוסט על שיתוף סימניות כחלק מהבניית מידע שיתופית ללמידה מקוונת. חלק גדול מאד ממה שהוא כתב גם ישמש אותנו בארגוני מידע. דברנו למעלה על שיתוף סימניות בינינו לבין עצמנו, אבל אנחנו גם יכולים לארגן רשימת קישוריות מומלצות ללקוחות ולמשתמשים שלנו.

כבר בשנת 2000 ד"ר יוני מזרחי, המגדיר את עצמו כ"אנתרופולוג של חברת המידע", כתב על תפקיד הספרן בעידן עמוס מידע:

 כיצד אנחנו הופכים להיות רלוונטיים בעידן של עומס מידע? התשובה המתבקשת היא שעל הספרן להפוך למסנן ומעבד מידע.

האם רשימת סימניות יכולות לעזור לנו במשימה הזאת? האם זאת צורת העברת מידע מספיק יעילה ואינפורמטיבית לקהל היעד שלנו? איך מתמודדים עם ההבדל בין הבקרה על מילות מפתח של עולם הספרנות והמידענות וחוסר הבקרה על פולקסונומיות?

שבוע הבא: ספרנות ומידענות ישראלית באינטרנט

מודעות פרסומת

3 מחשבות על “דיבר 20: שיתוף סימניות

 1. Little Miss Info הגיב:

  אם פעם לא ממש הבנתי את הפופולאריות של אתרי שיתוף סימניות, הרי שכיום אני לא מבינה עוד יותר 🙂

  בשימוש אישי, כל אפליקציה שמסנכרנת בין המועדפים במחשב בבית לפלאפון או הרחבה/תוספת לדפדפן, פותרת את הבעיה. בשימוש חברתי, פלטפורמות כמו אברנוט או כלי רסס שניתנים לשיתוף, יענו על הצורך הזה.
  היתרון היחיד שאני רואה באתרים לשיתוף סימניות טמון באפשרות ליצור קבוצות שיתוף, בהן יותר ממשתף אחד יכול לתרום למאגר. מאידך, ריבוי משתתפים יכול גם ליצור חוסר אחידות מבחינת טיוב.

  • Ahava Cohen הגיב:

   השימוש העיקרי שאני אישית עושה ב"דייגו" הוא לאסוף רעיונות לקורסים שאני לא מתכוונת ללמד רק בעוד שנה-שנתיים. אני לא רוצה לראות את האתרים האלו במעודפים שלי כעת, וגם לא בקורא הRSS — אני רק רוצה לאחסן את המידע ואת ההקשר ובבוא היום לאחזר אותו. ב"דייגו" (או בכל כלי אחר לשיתוף סימניות) הקישוריות הם רחוקים מעין, אבל עדיין מספיק קרובים ללב.

 2. […] כבר מזמן תם עידן השימוש במחשב אחד. כיום אנו משתמשים במחשב בעבודה, מחשב בבית, סמארטפון, טאבלט, ואולי יותר מאחד בכל קטגוריה. יש אתרים שאנחנו שומרים במועדפים המתאימים רק למכשיר אחד, כגון קישוריות הקשו…  […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s