דיבר 18: מצגות ופרזנטציות

כולנו השתתפנו, לאורך השנים, בכנסים וימי עיון וצפינו באין ספור מצגות ממש, לא טובות — משעממות, לא מעבירות את המסרים, סתמיאות. יש אסכולה שמטילה את האשמה על המרצה והחומרים, אבל יש אסכולה הגורסת שהמצגות הסטנדרטיות שאנו מכירים מפאוור פוינט הן האחראיות לשעמום הקהל. ג'סי דסג'רדניס, מנהל מדיה חברתית ומעצב מצגות הידוע במיוחד בשל יכולת העיצוב המדהימה שלו, בנה מצגת שמראה את הטעויות הנפוצות בעיצוב מצגות. אתר Goodpoint סיכם את התוכן ותרגם אותו לעברית.

פאוור פוינט לא חייב להיות משעמם; זהו כלי כמו כל כלי אחר ואפשר להשתמש בו בדרכים מפתיעות. לא מומלץ להשתמש בתבניות הסטנדרטיות שכולם ראו כבר מאות פעמים. אל תעלו את כל הטקסט של ההרצאה על השקופיות, ואל תשכחו שהקהל שמאזין לכם רואה גם את המצגת וישנן ציפיות אחרות מחומר ויזואלי מאלה שיש  לחומר טקסטואלי.

לאלה מכם שרוצים לרענן את הדרכים בהם אתם בונים מצגות, הווב 2.0 מציעה מגוון כלים חדשים. חלקם עובדים טוב בעברית, חלקם פחות, אבל כולם יספקו את פקטור ה"ואוו", לפחות במצגת הראשונה.

Prezi – פרזי

פרזי היה הלהיט של קיץ 2012, והוא עדיין ברירת המחדל לאנשים החושבים שהבעיה עם פאוור פוינט היא בתוכנה עצמה ולא באופן  השימוש בה. אתר Goodpoint סיכם את תחושות רוב המשתמשים הישראליים כשכתבו:

אחד הכלים היותר מוכרים ומעניינים לבניית מצגת שיצאו לשוק בשנים האחרונות. זוהי פלטפורמת רשת, המאפשרת לכם להשתמש בתמונות, וידאו, אובייקטים וטקסט תוך הנפשה שלהם בעזרת מבחר גדול של אפקטים. המערכת תומכת כמעט בכל פלטפורמות המובייל והדסקטופ וכמו כן מאפשרת לכם ליצור קובץ "הצגה" שלא דורש שימוש בתוכנה להפעלתו.

יתרון גדול של המערכת הוא באינטגרציה עם המדיה החברתית – עם סיום המצגת תוכלו לבצע שיתוף ישיר לכל אתרי המדיה הגדולים.

לגבי התמיכה בעברית – המערכת מאפשרת לעבוד עם השפה העברית אך דורשת התעסקות קלה. מומלץ לחפש ברשת מדריכים לבניית מצגת בעברית עם PREZI.

 באתר MaxiSite יש מדריך לתחילת העבודה עם פרזי, ושרון מרגולין מציג את עקרונות העבודה בסרטון.

בנוסף, יש מספר קבוצות בפייסבוק הנותנים תמיכה לא-רשמית בפרזי. הפעילות ביניהם הם פרזי בניית מצגות מדריך פרזי בעברית ו-ללמוד לבנות מצגות בפרזי.

למה יש צורך בכל כך הרבה אתרי תמיכה? הסיבה היא שפרזי לא ממש מותאם לעברית. זאת אומרת, הוא עובד, אבל רק עם מספר מצומם מאד של פונטים בעברית (ראו את הטבלה שאתר קליק אנטר בנו.)

פונטים לפרזי

אפשר להשתמש בכל תבנית בפרזי, אבל כדי לכתוב בעברית, חייבים לשנות את הגדרת הפונטים. איך עושים זאת ? בוחרים תבנית ולחצים במקלדת על ctr+shift+c, בחלון שנפתח בצד ימין (חלונית עריכת CSS ) חפשו את המונח @font-face. החליפו את הפונט שנרשם עם הפונטים שמופיעים למעלה ותוכלו להתחיל לבנות מצגות נחמדות.

ישנו עוד מכשול אחד בדרך למצגת מוצלחת – פרזי כותב בעברית כמו שג'ינג'ר רוג'רס רקדה – לאחור, ועל עקבים גבוהים. אם תכתבו "שלום" תקבלו "םולש" (ברובם ככולם של התבניות). אז מה עושים? יש 2 אופיציות:

 1. להטמיע את הטקסט כ-pdf. זה גם מאפשר עבודה עם פונטים שונים ומשונים.

2. לעבוד עם כלי שיתן לכם להקליד טקסט בעברית ולהפוך אותו. מוטי קרניאל בנה רשימה ארוכה של כלים; נסקור רק 2 מבניהם.

 הכלי היותר קל לשימוש הוא קורקי.

Corky

מקלידים טקסט

Corky_start

לוחצים על כפתור ה-flip hebrew ותקבלו עברית הפוכה שתוכלו להדביק בתוך תבנית פרזי.

סוף פעולה בקורקי

כלי עם יותר יכולות ופחות פשוטה הוא פליפ.

מסך פתיחה - פליפ

בכלי הזה תוכלו לעשות הרבה טריקים עם עברית, ולהפוך טקסטים ממצב אחד לשני. לצורך פרזי, נקליד טקסט ונשתמש באופציה של "עברית לוגית לויזואלית". (אם נשתהה על המילים לכמה שניות, יקפוץ בועה עם הסבר של המונחים ולמה הוא משמש).

עבודה עם פליפ

אתר קליק אנטר נותן הוראות מפורטות לשימוש בכלי נוסף להפיכת עברית, זולו.

עוד בעיה קטנה עם פרזי: הטמעת פרזי באתרים אחרים מבוסס על iframe, ולא כל אתר מרשה הטמעתם של מצגות פרזי. כדי להטמיע פרזי בוורדפרס החינמי, יש להעתיק את כתובת המצגת, להיכנס לאתר WordPrezi, להדביק א הכתובת ולקבל קוד שכן יעבוד בוורדפרס.

הטמעת פרזי בוורדפרס

עוד נקודה שיש לקחת בחשבון: יש הטוענים שצפייה ממושכת בפרזי גורם לבחילות, כי יש תזוזה אופקית ואנכית במקום החלפת שקופיות.

שני הכלים הנוספים שנסקור הם ישראליים. למרבה הצער, למרות היותם כחול-לבן, אין אפשרות להפוך את המנשקים שלהם לעברית.

 Emaze

Emaze נותן פתרון לשתי הבעיות: המעבר בין השקופיות פחות מסחרר והעבודה בעברית נוחה. אפשר להכניס טקסט בכיוון הנכון, ויש כפתור (כמו הכפתור שיש בוורד) לסדר את הכיווניות; הנקודות אף פעם לא יצא בצד הנגדי.

emaze

אתר גיקטיים סקר את הכלי והתרשם לטובה.

כדי להירשם לאתר, נכנסים לדף הבית, מקלידים את כתובת המייל ואת הסיסמא שברצונכם להשתמש בהם, ואתם בפנים.

מסך פתיחה - emaze

לוחצים על משבצת start new כדי ליצור מצגת

יצירת מצגת בemazeובוחרים אחת מבין 16 תבניות

emaze_templates

משם, העבודה די דומה לעבודה עם פוואר פיונט, אבל יש פחות חופש תמרון בבחירת אלמנטים וסגנונות.

Roojoom

המטרה של Roojoom היא קצת שונה מסתם מצגת. כפי שאתר גייקטיים הסביר,

Roojoom הישראלית נולדה מהצורך הפשוט של סידור ושיתוף מספר רב של קישורים באותו הנושא, מבלי ללכת לאיבוד בנבכי האינטרנט ולפתוח למעלה מ-10 טאבים שונים לנושא אחד ספציפי. החברה מציעה למשתמשים כלי מקוון, שהוא למעשה אתר האינטרנט של החברה, המאגד את כל התוכן הרלוונטי ל"מסלול" אחד בו יכול המשתמש לנווט בכל יום מחדש.

אתרים הנמצאים בתוך ה"מסלול" מופיעים ב"לייב" ומתעדכנים בזמן אמת – נשמרים כאן כל היתרונות של פתיחת טאבים בדפדפן, אבל בלי הטרחה.

דוגמה למסלול בעברית:

roojoom

חשוב לציין שהטמעת Roojoom מבוסס על javascript, ולא כל אתר מרשה הטמעת סקריפטים. וורדפרס החינמי, למשל, לא מאפשר הטמעת מסלולי Roojoom. ( תקליקו על התמונה למעלה כדי לראות את כל המסלול.)

רחל ארליך כתבה מדריך לשימוש ב- Roojoom.

עוד על הכלי, כולל הטמעה של מסלולים באתרים, תוכלו למצוא בבלוג כלים קטנים גדולים.

Slideshare

נוכל לדבר על כלים חדשים מכאן ועד להודעה חדשה, אבל העובדה היא שרוב המצגות בארגונים נבנים עדיין בפוואר פיונט. ישנו כלי נוסף שמאפשר גם לשתף אחרים במצגות שלכם והוא  slideshare.

Suntrader Networks נותן לנו מבוא קצר ל-slideshare מאוחסן, איך לא, ב-slideshare.

משתמש אחר בנה מצגת המסבירה בפירוט כיצד להעלות  קבצים ל-slideshare. (במצגת רואים כמה בעיות בעבודה בעברית, אבל מן הסתם הבעיות היו בקובץ לפני שהם הגיעו ל-slideshare.)

משימות השבוע

כתבו עד כמה אתם משתמשים במצגות בארגונים שלכם? האם השימושים באמת נחוצים, או ש"מצגת" היא ברירת מחדל להעברת מידע במפגשים? תקראו את הפוסט של צביקה רול על " תהליך ההתפכחות משכרון החושים" הנגרמת משימוש יתר במצגות הבנויות באופן לא-יעיל. האם כלים חדישים יותר מאלה שסקרנו יכולים לעזור, או האם הבעיה טמונה בעצם הצגת המידע במצגת?

חישבו על השימוש שלכם במצגות. מתי בפעם אחרונה מישהו התרשם מהמידע שנסיתם להעביר? אם התשובה היא "לא בפעם האחרונה שהצגתי מצגת", עליהם לבדוק את השאלה מה מנע מהמידע לעבור כפי שרציתם?

ומתי היתה הפעם האחרונה שהתרשמתם לטובה ממצגת שראיתם?

נסו את הכלים החדשים – האם יש באפשרותם  להחזיר חלק מהזוהר שהועם מתוכנת פוואר פיונט?

שבוע הבא: וובינרים ושידורים

מודעות פרסומת

13 מחשבות על “דיבר 18: מצגות ופרזנטציות

 1. […] כולנו השתתפנו, לאורך השנים, בכנסים וימי עיון וצפינו באין ספור מצגות ממש, לא טובות — משעממות, לא מעבירות את המסרים, סתמיאות. יש אסכולה שמטילה את האשמה על המרצה והחומרים, אבל יש אסכולה הגורסת שהמצגו…  […]

 2. Yael Kochman הגיב:

  תודה על האזכור של Roojoom! תיקון קטן – וורדפרס מאפשר הטמעה של מסלולים, אפשר לראות כאן מבחר של דוגמאות שרובן באתרים מבוססי וורדפרס: http://tracks.roojoom.com/r/4054

  • Ahava Cohen הגיב:

   מדובר בוורדפרס.קום גם? ראיתי כל מיני אפשרויות ופלאג-אינים לוורדפרס.אורג, אבל מצאתי המון שאלות וחוסר תשובות לשאלת הטמעה של Roojoom בבלוגים המאוחסנים בוורדפרס החינמי.

 3. תודה על האזכור של האתר שלי goodpoint אחלה כתבתה!

 4. Naftali Guttman הגיב:

  אני טוען שצריך לציין את מספר השקופית ואת מספר השקופיות הכולל. מצגת טובה אינה כוללת כמות גדולה של שקופיות. אם המצגת לא מצטיינת והצופה חושב שיש 100 ומשהו שקופיות הוא יפסיק להקשיב. אם המצגת קצרה הוא אולי ינסה להתרכז ולנסות להבין.
  יש לזה אלמנט נוסף נניח שמדובר בהרצאה הצופה יכול לרשום לאיזה שקופית ההערה שנרשמה שייכת או שאם המצגת ניתנת לשיתוף הוא יוכל לגשת ישירות לשקופית שעניינה אותו במצגת.
  אגב שכחו דבר חשוב תמיד בסוף לתת דרך לצור קשר אם אתה רוצה לשמוע עוד במיוחד אם מדובר במצגת שיווקית.

  • Ahava Cohen הגיב:

   אני מבינה את מה שאתה אומר לגבי אפשרות לרשום באיזה שקופית נמצא חומר מעניין, אבל לגבי מצגת לא מוצלחת — אבל אני הרבה יותר קחושה. אני לא רואה שום סיבה שמצדיקה הרצאה משעממת. לפעמים אין מה לעשות והמצגת חייב להיות פחות ממצויין (דרישות הלקוח לתוכן ועיצוב) אבל אז הדיבורים יכולים לכפר ברמת המצויינות. ואם אין דיבורים כי המצגת באינטרנט? אז כן אפשר לראות מה מספר השקפים…

   והנקודה האחרונה שלך מאד מאד חשובה — מי שמצרף פריטי קשר נותן למצגת שלו לעבוד עבורו שנים לאחר ההרצאה.

 5. […] לשידור מסך למספר מצומצם של אנשים, ולפני שבוע סקרנו מצגות ופרזנטציות. השבוע נעסוק בכלים שיאפשרו לנו לשדר את המסכים שלנו, ואת […]

 6. Little Miss Info הגיב:

  לטעמי אם צריך להשקיע כל כך בענייני פונטים בעברית, אזי שפרזי היא כרגע כלי לא יעיל בשפה זו. באנגלית זה כבר סיפור אחר, ובאמת שהיה לי כיף בשעתו ליצור בה מצגות. מה שאני אוהבת בה זה שהיא בעצם "מכריחה" את היוצר להשתמש בכמה שפחות מלל – משהו שמאז ומעולם לא הבנתי למה לעזאזל יש בו אינפלציה כשבמצגות עסקינן.
  גם את Roojoom הכרתי קודם, אך לא מצאתי בכלי הזה שום יתרון ממשי על פני פאוורפוינט. לדפים בלייב יש גם חיסרון בכך שלעיתים משנים את תוכנם, מארכבים או מורידים אותם, ואז סתם נשארים עם דף שגיאה או דף לא קשור במצגת.

  אני משתמשת במצגות לשתי מטרות עיקריות: יצירת מדריכים פנימיים והצגת מחקרים. בשני המקרים פאוורפוינט מתאימה יותר מהחלופות. לדעתי התוכנה הזו מושמצת שלא בצדק – אמנם לא צעירה וסקסית כמו אחיותיה הווביות, אבל עם עקומת למידה מהירה ושלל אופציות ליצירת אינפוגרפיקה שמפשטת ומקצרת את עומס המידע. בעיניי הרבה מהבעיות נובעות מאופן השימוש בתוכנה, ולא מהתוכנה עצמה.

  • Ahava Cohen הגיב:

   במידה רבה את צודקתלגבי פאוור פוינט. הוא כלי, כמו כל כלי אחר, ואפשר לעשות בו דברים מדהימים באותו קלות שעושים דברים משעמים. אישית, אני עדיין עובדת לרוב עם פאוור פוינט, כי אני עובדת הרבה בשטח, וכמעט לכולם יש את התוכנה בגרסה זו או אחרת.

 7. […] ממפגשים קודמים זמינים ב-slideshare של בעלות הפורום, שרית חיים וענבר […]

 8. כפיר הגיב:

  אשמח לדעת עם מישהו אכן השתמש בפועל בתוכנה anyMeeting, כי הצ'אט לא תומך עברית, זה יוצא עם סימני שאלה. ואז כשמעבירים וובינר נניח ל-50 איש, מאוד קשה לקיים את זה אם רוצים לקבל פידבק מהקהל באופן קולי, ושומעים כל שיעול ופיפס של המשתתפים.
  השאלה שלי, האם יש דרך לסדר את זה?
  ואם לא, האם יש תוכנות אחרות, שהן חינמיות ותומכות במס' רב של משתתפים מעבר ל-30 בפעם אחת, וללא תק' ניסיון מוגבלת?

 9. דור הגיב:

  ממליץ על Emaze – אפשר ליצור מצגות תלת מימד ומצגות וידאו בעזרת 40 + תבניות מוכנות מראש:
  http://www.easy-time.info/%D7%94%D7%9B%D7%A0%D7%AA-%D7%9E%D7%A6%D7%92%D7%AA-emaze

 10. דור הגיב:

  עוד אתר על Emaze – טיפים, מדריכים ודוגמאות של מצגות אימייז:
  http://www.emaze-review-tutorial.com/

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s