דיבר 3: תמונות ורישיונות קריאטיב קומונס

רשת האינטרנט היא אמנם סביבת מולטימדיה אך יחד עם זאת היא איננה מערב פרוע. מותר להשתמש במידע שנמצא על דפי האינטרנט אך ורק תוך שמירה על זכויות היוצרים.

אנו נשאל כאן באיזה חומרים מותר להשתמש ואיך אפשר להישאר שומר חוק ועדיין למצוא חומרים שמאפשרים שימוש.

התשובה היא

רישיונות Creative Commons (קריאטיב קומנס)

לפי האתר לזכויות היוצרים בישראל:

על מנת להבין כיצד פועל CC , נצייר לרגע ציר דמיוני, בו מצידו האחד נמצא עולם בו יש זכויות יוצרים וכל הזכויות שמורות ביצירות המוגנות, ומצידו האחר יש אנרכיה- עולם בו כל היצירות שייכות לנחלת הכלל. פרוייקט CC מאזן בין שני קצוות אלו, ונמצא על התחום ביניהם.

אנו מציעים אלטרנטיבה לפיה "חלק מהזכויות שמורות". על-ידי שימוש ברשיונות של CC , היוצר יכול להרכיב בעצמו את הרישיון, ולקבוע אילו שימושים הוא מרשה לציבור לעשות ביצירה, ואילו לא. כך לדוגמא, יוצר מסוים יכול לקבוע שהוא מאשר הפצת העתקים של יצירתו, אולם הוא אינו מאשר הפצת יצירות נגזרות של יצירה זו. (יצירה נגזרת היא יצירה חדשה אשר מבוססת ברובה על היצירה המקורית, לדוגמא- תרגום, שינוי המדיום של היצירה, סימפול של מוזיקה, וכו').

אז איך מוצאים תוכן (תמונות, מוזיקה וכו') שיש לו רישיון CC? ישנם מנועי חיפוש מיוחדים ל-CC שנמצאים באתר המרכזי של Creative Commons. החיפוש באתר אפשרי גם בעברית, אך יתקבלו פחות תוצאות מאשר באנגלית.

חשוב לזכור שתמונה באינטרנט שייכת לבעליה בדיוק כמו אותה תמונה בספר שהופיע בדפוס.  אם לא הייתם שוקלים לקחת תמונה מקיר של מוזיאון, למה תחשבו לקחת תמונה מדף באינטרנט? להגיד "התמונה נמצאת כבר בגוגל" איננה תרוץ מספק; צפייה בתוכן במנוע החיפוש איננה מקנה לכם בעלות על החומר.

גוגל ובינג אינם מאפשרים להגביל את החיפוש  ל-royalty free או  CC licensed images, אך ניתן להוסיף  את המונח "Creative Commons license"  לחיפוש. התוצאות המתקבלות אינן תמיד מניבות את החומר הרצוי ועדין ישנו צורך להיכנס לאתר הבית של התמונה ולוודא את סוג הרישיון שהוענק לתוכן.

חיפוש בגוגל תמונות

חיפוש בגוגל תמונות

אפשר לחפש בגוגל תמונות דרך החיפוש של אתר Creative Commons — היכנסו לאתר החיפוש, הקלידו את השאילתה שלכם ואת האתר בו ברצונכם לערוך את החיפוש .

חיפוש בקרייטיב קומנס

חיפוש בקריאטיב קומנס

שימו לב להבדל בדף התוצאות:

תוצאות חיפוש בגוגל תמונות עם הגבלה לקרייטיב קומנב

תוצאות חיפוש בגוגל תמונות עם הגבלה לקריאטיב קומנס

כפי שאתם רואים, רוב התמונות היפות אינן זמינות כאן, אך לפחות אתם לא עוברים על החוק אם תשתמשו בהן.

Flickr

אופציה טובה יותר היא להשתמש באתר ידידותי ל-CC כמו פליקר. חיפוש באמצאות החיפוש המתקדם ינפה את כל התוכן בעל זכויות היוצרים מוגבל.

על מנת להגיע לחיפוש המתקדם בפליקר, מבצעים קודם כל לחיפוש הרגיל:

flickr_open

משם ניתן להגיע לחיפוש המתקדם, בצד ימין מעל לשורה הראשונה של תמונות:

Flickr_lib

חיפוש בפליקר

בחיפוש המתקדם הגבילו את החיפוש לתמונות בעלות רישיון קריאטיב קומנס. (בגדול, יש שני סוגי רישיון: הראשון מרשה שימוש מסחרי בתמונות שתמצאו, והשני מרשה לשנות את התמונה ולהשתמש בו כבסיס ליצירה חדשה. בשניהם, כמובן, חייבים לתת קרדיט ליוצר/צלם המקורי.)

flickr_ccחיפוש לרישיון קריאטיב קומנס

ישנם הבדלים משמעותיים בין התוצאות שתקבלו עם ובלי ההגבלה:

flickr_lib_cc

תוצאות חיפוש בפליקר עם הגבלה לקריאטיב קומנס

אמנם יפה שיש לנו גישה לכל העולם, אבל מאחר ואנחנו מדינה קטנה והיצוג שלנו באינטרנט בהתאם, החיפוש אחר תמונות הקשורות להיסטוריה, גיאוגרפיה וחברה במדינת ישראל ובארץ ישראל עלולה להיות מסורבלת ומייגעת.

בדיוק לשם כך הוקם מיזם פיקיויקי.

פיקיוויקי

פיקיוויקי הוא מיזם כחולבן מבית האיגוד האינטרנט הישראלי, מטח – המרכז לטכנולוגיה חינוכית וויקימדיה ישראל.

סיגל בן עמרם, רכזת מיזם פיקיוויקי, שלחה לנו מצגת על המיזם. הנתונים במצגת עדכניים ליום ה', 24.10.13.

פיקיוויקי לארכיונים (קובץ pdf).

piki_open

לפי האתר שלהם:

פיקיוויקי הינו מאגר שיתופי לתמונות בפורמט דיגיטאלי בנושאי היסטוריה, גיאוגרפיה וחברה במדינת ישראל ובארץ ישראל. פריטי המאגר נתרמים על-ידי הציבור הרחב ועל ידי ארכיונים ומוזיאונים  ומועלים לאתר על ידי התורמים עצמם. המאגר עומד באינטרנט לרשות הציבור לשימוש חופשי, ללא מגבלות של זכויות יוצרים. מנהלי המיזם ומקימיו רואים במאגר משאב ציבורי הנמצא בנחלת הכלל.

עקרונות המיזם: תיעוד ושימור תצלומים השמורים בידי הציבור, בארכיונים, מוזיאונים ומרכזי תיעוד.
הפצת תוכן דיגיטלי בנושאים הקשורים במדינת ישראל ובארץ ישראל לציבור הרחב בארץ ובעולם.
קידום רעיון התוכן החופשי ברשת האינטרנט.
עידוד פעילות חינוכית, המשלבת תיעוד מידע חזותי, העלאתו לרשת ושימוש נבון במידע.

כמובן שהאתר כולו בעברית, והוא גם נגיש לאנשים עם מגבלויות.

בצד ימין של הדף יש תיבת חיפוש וגם אפשרות להיכנס לחיפוש מתקדם על כל המאגר ("הצג את כל התמונות"), רשימת התגיות לפי סדר אלף-בית בעברית ובאנגלית, חיפוש מתקדם ברשימת הארגונים שתרמו תמונות, וגישה ל-4 האוספים המיוחדים.

piki_search1

נחפש תמונות של ספריות בארץ. נזין את המילה "ספרייה" לתיבת החיפוש ונלחץ על הכפתור שלידו. נקבל 37 תמונות הקשורים לספריות.

כל התמונות במאגר הם בעלי רישיון קריאטיב קומנס, וברובם ניתן לעשות כל שימוש העולה על הדעת, בתנאי שנותנים קרדיט למקור. כדי לבדוק את תנאי הרישיון והייחוס הדרוש, נלחץ על התצוגה המקדימה של תמונה.  נקבל את הגדלה של התמונה וגם מידע (מטה-דטה) – תיאור, שם הצלם, תאריך הצילום, תורם התמונה, הערות, סוג רישיון, נוסח הקרדיט, ותגיות.

pikisunset

מיזם פיקיוויקי מעודד שיתוף תמונות המתאימות למאגר. מידע נוסף על אפשרות העלאת תמונות נמצא באתר המיזם ובמדריך העלאת תמונות לפיקיוויקי (קובץ וורד, באדיבות סיגל בן עמרם).

 משימת השבוע:

עכשיו צאו לחפש תמונות לבלוגים שלכם. כתבו איך מצאתם את התמונות. האם מצאתם אתרים שנותנים לכם לראות בקלות את פרטי זכויות היוצרים? אנא רשמו את הקישוריות בתגובות ונוסיף אותם לפוסט.

האם תתרמו תמונות למיזם פיקיוויקי? ככל שיש יותר מודעות לזכויות יוצרים בארץ, הנגשת חומרים ברישיון קריאטיב קומנס יכול לעזור לכם לשווק את ארגון המידע שלכם.

בשבוע הבא: עיבוד תמונות און-ליין

מודעות פרסומת

18 מחשבות על “דיבר 3: תמונות ורישיונות קריאטיב קומונס

 1. Amir Haleva Sharon הגיב:

  אהבה יקירתי מה עם דיבר 2? זה שהגיע בטעות? מחקתי אותו L חשבתי שיישלח שוב

  אני רואה שאת מלמדת פיקיוויקי יופי J

  שבוע טוב, שרון

  Best Wishes,

  Sharon Haleva Amir,

  School of Governance and Social Policy, Beit Berl College,

  HCLT Fellow, (PhD Candidate) Faculty of Law,

  University of Haifa, ISRAEL.

 2. בארי לנואל הגיב:

  אהבה שלום
  האם הקישור: http://www.felix007.com/free-stock-photos/
  מוביל לאתרים בהם הורדת התמונות היא באמת חופשית או זה "כאילו" חופשי

  בארי

  • Ahava Cohen הגיב:

   ממה שראיתי, הם באמת חינמיים, אבל חייבים לקרוא את התנאים בכל אתר בנפרד. לדוגמה, יש אתר שלא מרשה הורדה, רק קישור. ואם יחליפו את התמונה למשהו שונה לגמרי?

   • בארי לנואל הגיב:

    זה נכוןת אבל ברוב האתרים התנאי הוא הרשמה ובנוסף בקשה (לא חובה) להעלות גם תמונות משלך.
    בכל מקרה תודה על ההתיחסות.

    בארי

 3. שלום,
  כך כתוב בהוראות הדיבר ה-3:
  [גוגל ובינג אינם מאפשרים להגביל את החיפוש ל-royalty free או CC licensed images, אך ניתן להוסיף את המונח "Creative Commons license" לחיפוש. התוצאות המתקבלות אינן תמיד מניבות את החומר הרצוי ועדין ישנו צורך להיכנס לאתר הבית של התמונה ולוודא את סוג הרישיון שהוענק לתוכן.]
  אני פועלת לפי ההוראות שלעיל ומוצאת את החומר הרצוי לי. אבל, אני לא מוצאת בתוך אתר הבית של התמונות מידע לגבי סוג הרשיון שהוענק לתוכן.
  תודה.

  • Ahava Cohen הגיב:

   בעל התמונה אמור להודיע על סוג הרשיון. במידה שאין מידע, תוכלי ללכת לפי הדעה המחמירה ביותר – לתת קרדיט, לא לנשתמש בתומנה לצרכים מחריים, ולא ליצור יצורות נגזרות מהמקור. כמו כן, אפשר לנות לאתר כתובת מייל של יוצר התמונה ולשאול לגבי וג הרשיון.

 4. באתר 'הפנקס' מצאתי בקלות (בתחתית כל עמוד) את המידע הבא: [יצירה זו מופצת תחת רישיון ייחוס-שימוש לא מסחרי-איסור יצירות נגזרות 2.5 ישראל של Creative Commons.] קישור: http://ha-pinkas.co.il/?cat=5.

 5. Little Miss Info הגיב:

  הפוסט שלי על קריאטיב קומונס – תיקון קל למשהו שנכתב ברשומה הנ"ל (גוגל ובינג דווקא כן מאפשרים פילוח תמונות לפי סוג רישיון), והצעות נוספות. איפה? כאן:

  http://littlemissinfo.wordpress.com/2013/11/01/cc/

 6. […] עם תמונה שנלקחה מאתר פיקיוויקי (ראה הסבר על המיזם בדיבר 3). הצילום "חדר קריאה במכבסה" נתרם ע"י ארכיון עין […]

 7. […] רשת האינטרנט היא אמנם סביבת מולטימדיה אך יחד עם זאת היא איננה מערב פרוע. מותר להשתמש במידע שנמצא על דפי האינטרנט אך ורק תוך שמירה על זכויות היוצרים. אנו נשאל כאן באיזה חומרים מותר להשתמש ואיך אפשר …  […]

 8. avitaljaques הגיב:

  לקח לי קצת זמן לשבת על המשימה אבל עשיתי זאת:
  http://sfarimzeani.wordpress.com/2013/11/10/%D7%A9%D7%91-%D7%93%D7%99%D7%91%D7%A8-3/

  מקווה שעשיתי נכון 🙂

 9. […] דרך החיפוש של אתר  Creative Commons  לפי עצתה של אהבה כהן מבלוג 23 הדיברות. רק אחר כך שמתי לב שבכל פעם אפשר לחפש באתר אחד כגון […]

 10. tamargurel הגיב:

  גם לי לקח זמן לבצע את המשימה. עדיין נותרתי עם שאלה – האם צריך לציין את כל פרטי ה-CC של התמונה? אם כן, אזי הכותרת של התמונה תהיה ארוכה מאוד. שם התמונה, שם היוצר, שם הצלם וכו'….
  ושוב תודה על הקורס המלמד המון.
  זה הקישור ל"פוסט" הצנוע מאוד שלי בנושא: http://tamargurel.wordpress.com/2013/11/20/%D7%AA%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%AA-%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%A9%D7%99%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%AA-%D7%A7%D7%A8%D7%99%D7%90%D7%99%D7%99%D7%98%D7%99%D7%91-%D7%A7%D7%95%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%A1-cc/

  • Ahava Cohen הגיב:

   באתר הבנוי כמו שצריך, יהיה טקסט שאת אמורה להעתיק. אם אין, נהוג לציין את שם התמונה, בעל הזכויות וסוג הרישיון (אפשר באותיות ספורות, לדוגמה CC-BY-SA) ולהפוך את אחד המרכיבים ללינק שיוביל לאתר הצלם או לתמונה בהקשרו המקורי.

 11. […] התוכן המקורי, שמגיע לו קרדיט (זה כל הרעיון העומד מאחורי רישיונות קריאטייב קומונס – לאפשר שימוש חופשי אבל ליחס את המקור ליוצריו), גם […]

 12. […] ריטר (דיבר 12) פיקמונקי (דיבר 4) רשיונות קרייאטיב קומנס (דיבר 3) סקייפ (בדיברות הבאים) מנדליי (דיבר 13) גוגל הנגאוטס […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s