דיבר 2: RSS למעקב אחרי בלוגים

בעולם הבלוגים יש המון מידע מעניין בכל נושא אפשרי. וכמו בכל חלק אחר של המרשתת, יתכן שיש גם יותר מדי מידע. מן הסתם אין לכם מספיק שעות ביום לבדוק כל בלוג העשוי לעניין אותכם כדי לראות אם יצא עדכון. לעקוב בדוא"ל, כמו שחלק מכם עשיתם על הבלוג הזה? אי אשפר לעשות את זה על 20 בלוגים בלי להציף את תיבת ההודעות הנכנסות.

אז איך שולטים בכל זאת על כל עומס המידע הזה?

במילה אחת:

RSS.

RSS זאת הדרך המומלצת לעשות מנוי לבלוגים ואתרים ולקבל במקום אחד את כל העדכונים לקריאה במקום אחד, בזמנכם הפנוי. (בונוס: לרוב, הכלים שתשתמשו בהם מורידים את הפרסומות, וכל הכלים מסוג זה מורידים את הפופ-אפים ופופ-אנדרים המעצבנים.)

(בפוסט הזה נעסוק בתהליך ההרשמה לעדכוני RSS ["פידים"], אבל ראשית יש לבחור בכלי לקריאת העדכונים.)

בסרטון משתממליצים  על "גוגל ריידר", שאכן היה בין קוראי ה-RSS הטובים. בין יתרונותיו הרבים היו קלות השימוש וממשק מוכר שידע להציע חומרים בעברית כמו שצריך. לצערינו, גוגל ריידר הלך לעולם שכולו טוב ב-1.7.13.

אז אם לא גוגל ריידר, מהם האפשרויות האחרות להירשם לעדכוני RSS?

הרבה חברות העלו לאינטרנט שירותי קריאת RSS בעקבות ההוצאה להורג של גוגל ריידר. חלקם  מפותחים יותר וחלקם פחות. חלקם בתשלום, וחלקם בחינם. אין קוראי RSS עם ממשק בעברית. האתר נויזגיק בדק את איכותם של מספר קוראי RSS חינמיים מבחינת עברית. התוצאות היו עלובות, אבל מן הסתם יהיו שיפורים ככל שיעבור הזמן.

Feedreader

בכלכליסט המליצו על Feedreader. בזמנו, לפני שנות דור באינטרנט (ומספר חודשים בלוח שלנו) Feedreader היה תוכנה להורדה שאפשר שימוש בעברית בהתקנה. לאחרונה עברו מתוכנה לממשק אינטרנטי המאפשר קריאה מהווב, מכל מחשב ומכל מקום.

כפי שכבר אמרנו, אין ממשק בעברית. כשנכנסים לאתר Feedreader חייבים לשחות בעמוס של טקסט באנגלית.

feedreader1בחרו באופציה Feedreader Online. תתעלמו מה-Lookup וה-Browser. הם פשוט לא עובדים בעברית. אפילו עם תנסו למצוא דרכם בלוגים עם תכנים על "ישראל" תקבלו תשובה שאין (וברור שיש בלוגים ופוסטים המדברים על הארץ).

כשתקליקו על הכפתור של Feedreader Online תקבלו עוד מסך באנגלית, אבל קצת יותר מזמין.

feedreader_onlineאפשר להירשם לאתר, אבל יותר קל (יש יותר סיכוי לעבוד בעברית) אם תרשמו דרך גוגל או פייסבוק.

google_loginממלאים את המידע הדרוש, ומתחילות הבעיות: המסך הבא חוזר לאנגלית, למרות כל ההגדרות הקיימות בגוגל.

google_login2ומפה הכל ממשיך באנגלית. נסביר מאוחר יותר איך להירשם לעדכוני RSS, והתהליך דומה בכל קורא RSS, אבל קודם נבדוק האם הכלי שלפנינו, שאין לו ממשק בעברית, לפחות מציג נאמן פוסטים בעברית. תשפטו בעצמכם. הנה פוסט המוצג ב-Feedreader:

feedereader_TAUוהנה המקור, מ"בלוג הספריות של אוניברסיטת תל אביב":

TAU

איזה עוד כלים קוראים עדכוני RSS?  יגאל חמיש ממליץ על Old Reader.

The Old Reader

שם מחריד, אבל עם הגיון מאחריו — קורא זה הוא הדבר הכי קרוב לגוגל ריידר הישן והטוב.

אין קורא מושלם, וגם ב-Old Reader  הממשק לא בעברית. אבל גם כן יש אפשרות להירשם דרך גוגל או פייסבוק, וכך תהליך ההרשמה מתבצע בעברית.

old start screen

oldreader FB signin

ב-Old Reader הפוסטים בעברית נראים יוצר טובים מב-Feedreader.

old_reader_TAUכמו כן, יש יתרונות רבים ל-Old Reader שאין לאף אחד אחר — כולל גוגל ריידר ז"ל. בין הדברים היפים ש-Old Reader מסוגל לעשות: דפדוף מהיר בין פוסטים (בתמונה למעלה החץ בסרגל בצד ימין), אפשרות מהירה להוסיף את המנוי לפיד (רשימת הRSS של בלוג מסוים — הרבה יותר קלה ממה שהיה בגוגל ריידר) ובדף הבית אפשר לראות איזה בלוגים עודכנו לאחרונה וגם (ופה יש חידוש שלא היה לגוגל ריידר) איזה בלוגים "מתים" — לא עודכנו במשך חודשים או שנים. למה להישאר רשומים לבלוג מת? מן בסתם אם יהיה פוסט חדש זה יהיה מאיזה ספאמר (spammer) שפרץ לחשבון נטוש.

oldreader_homeיש דבר אחד מעצבן ב-Old Reader; פסי הגלילה הם צרים מאד ולא נוח לאחוז בהם. (ראו הפס הירוק הצר בצד ימין של התמונה.) דרושה יד מאד יציבה לתפוס את הפס ולהפעיל אותו.

olreader_margin

Outlook

קיימת עוד אופציה להירשם לעדכוני RSS באמצעות תוכנה שכבר יש להרבה אנשים במחשב – אוטלוק. יש שתי בעיות בשימוש באוטלוק:

 1. העדכונים מגיעים יחד עם הדואר (אומנם לתיקייה נפרדת), וחלק נכבד של יתרון ה-RSS הוא בכך שתוכלו להחליט מתי שתרצו להתעדכן ביוזמתכם במקום לקבל רק עדכונים ה"נדחפים" אליכם.
 2. גודל קובץ ה-pst (ארכיון האוטלוק) שלכם, שבין כה וכה מוגזם באוטלוק, יתנפח לרמות מסוכנות.

ואם בכל זאת תרצו להשתמש באוטלוק?

outlook start

(התמונות נלכדו מאוטלוק 2010.)

בסרגל התיקיות יש אפשרות ל "הזנות RSS".  לוחצים עליו לחיצה ימנית:

outlook rss right click

בוחרים ב"הוספת הזנת RSS חדשה".

add rss outlook

מוסיפים את כתובת הפיד  — כתובת זרימת העדכונים — ומכאן והלאה הם יופיעו לכם באוטלוק.

rss in outlook final

אבל רגע, רגע — איך תדעו איזו כתובת להזין? איך תבנו רשימות של בלוגים לעדכון, ולא משנה באיזה קורא תשתמשו?

תהליך ההרשמה ל"פידים"

התהליך הוא די פשוט. דבר ראשון, מאתרים בלוג שאתם אוהבים. נדגים על הבלוג של עמי סאלנט, בלוג חיוני למי שרוצה להישאר מעודכן בנעשה בעולם המידע.

תזכרו – כדי לאתר את כתובת הפיד, תחפשו את הלוגו של RSS.

Communication-RSS-icon

בצד הימני של הדף יש אפשרות להירשם לעדכונים לגבי פוסטים חדשים ולעדכונים לגבי תגובות חדשות.amiRSS

כשלוחצים על אחד מהחיצים הוא פותח רשימה של קוראי RSS שימים כבר באו והלכו. הקישורית למטה, Atom, הוא זה שתיתן לנו גישה לכתובת הפיד.

ami_feeds

אבל אל תלחצו עליו — אם תעשו כך הוא יפתח עוד חלון עם אופציות לא שימושיות. במקום זה, תעשו קליק ימני על המילה Atom.

atom right click

תעתיקו את כתובת הקישור ותחזרו לקורא הRSS שלכם. נדגים את התהליך באוטלווק.

היינו בשלב של הזנת כתובת הפיד, ועכשיו יש לנו כתבות שהעתקנו. מדביקים אותו בתיבת הדו-שיח ולוחצים על "הוסף".

add rss outlook

וזהו — כשעמי סאלנט יפרסם פוסט חדש, אתם תראו אותו בקורא ה-RSS.

rss in outlook final

כל מה שנותר לעשות זה למצוא עוד בלוגים המעניינים אתכם (כולל בלוג זה!) ולהירשם לפיד ה-RSS שלהם.

איתור בלוגים

איך מוצאים בלוגים לעקוב אחריהם? אומנם יש מנוע חיפוש לבלוגים, אבל הוא לא עובד עם מילות חיפוש בעברית. אפשר תמיד לחפש בגוגל, ובבלוג של ספרית מכללת לוינסקי יש רשימה (לא מעודכנת) של בלוגים הנכתבים ע"י ספרנים ומידענים. הדרך הכי טובה למצוא בלוגים זה להיכנס לארגונים שאתם מעוניינים בהם ולחפש, בדף הראשי, קישורית לבלוג. ארגון שמתחזק בלוג גם יפרסם את דבר קיומו.

שתי דוגמאות

האתר של ארכיון פתח תקוה:

PTblog

ושל הספרייה הלאומית:

NLIblog

משימת השבוע:

תמצאו בלוג או שניים שהייתם רוצים לקרוא, ותירשמו לפיד ה-RSS שלהם. תכתבו בבלוג שלכם לאיזה עדכונים נרשמתם ובאיזה קורא RSS אתם משתמשים. למה בחרתם בבלוגים אלו?  כך תעזרו לספרנים ומידענים אחרים למצוא חומר מעניין, מהנה, ומעודכן.

למה בחרתם בקורא מסויים, והאם הקורא נוח לשימוש? אם יש לכם ניסיון עם קורא אחר, נא ערכו השוואה קצרה של הכלי שאתם מכירים ואלו שמופיעים בפוסט הזה.

שבוע הבא: זכויות יוצרים באינטרנט

מודעות פרסומת

15 מחשבות על “דיבר 2: RSS למעקב אחרי בלוגים

 1. יגאל חמיש הגיב:

  פוסט מעולה, מפורט, מקיף ומאוד תורם.
  תודה רבה גם על האזכור לפוסט שלי וההמלצה להשתמש ב The Old Reader. ככל שמתקדם הזמן, ומהידברות עם אנשי TOR אני רואה התקדמות והתפתחות, וזה כרגע קורא ה RSSים מבוסס-הרשת הטוב ביותר שקיים, לדעתי,
  תודה!

 2. Little Miss Info הגיב:

  כלי רסס יעיל ותומך בעברית: Feedly. רישום תוך שניה דרך חשבון הג'ימייל > הגעה למסך עם תפריט פשוט באנגלית > הוספת כתובת האתר ממנו רוצים לקבל עדכונים בשדה השמאלי העליון > ניתן לסווג אותו מראש לקטגוריה שאנחנו יוצרים (גם בעברית), ולבחור כותרת כראות עינינו (גם בעברית) > לחיצה על עדכון ו… זהו. אפשרויות התצוגה של פיד הרסס נוחות וויזואליות מאד – הפרישה היא מגזינית לפי תאריכים + שורת פוסטים פופולאריים במיוחד, ולכן אין צורך לדפדף כי כל הרשומות מפורסמות כתצוגה מקדימה + תמונה מלווה. יש אפשרות חיפוש במאמרים, יש אפשרות לשתף ולתייג מאמרים ועוד כל מיני דברים נחמדים. מומלץ בחום.

 3. devorahfeldman הגיב:

  אני הכרתי את גוגל רידר בקורס של דר נעה אהרוני בבר אילן, וזה כנראה הדבר הכי חשוב שלמדתי שם. כאשר התחלתי עם בלוגים בתחומים שמענינים אותי ובהמשך, בעיקר כשהתחלתי לעבוד ביעץ, התחלתי לחפש בלוגים מקצועיים. כשגוגל הודיעו שהם עומדים לסגור, חשך עלי עולמי… וממש הזדהיתי עם הפוסט של יגאל חלמיש, אבל כשאין ברירה חיפשתי קצת מידע על חלופות, ובעקבות יגאל חלמיש ועוד מספר מקצוענים החלטתי ללכת על feedly ככלי העיקרי, ולהשתמש ב-old reader עבור בלוגים מקצועיים בעיקר בתחום של יעץ, מצאתי שזה יותר קל לי להפריד business and pleasure. אני בעקרון נהנית משתיהם, הם שונים כמו שצוין כבר. בעיני מאוד מצא חן הממשק של feedly' יש בו משהו מאוד יפה, בהיר ונעים לעין עם אפשרויות חלוקה מגוונות. בold reader האפשרות לראות מתי עודכנו הבלוגים בהחלט מאוד מוסיפה. מאוד ממליצה על הבלוג של יפה אהרוני, למדתי ממנו המון, וגם של עמי סלנט. בנוסף, ממליצה לחפש גם בלוגים באנגלית, אז גם אפשר להשיג התמחות מאוד ספציפית, לדוג' בלוגים של ספרני יעץ בספרייה אקדמית, בלוגים של ספרנים שמקדמים אורינות מידע או אחראים על חווית משתמש ועוד. אני אוהבת את http://mrlibrarydude.wordpress.com/ http://senseandreference.wordpress.com /
  יש עוד, אבל חלק מהם לא עדכנו הרבה זמן… אני מוצאת שבחו"ל הרבה יותר מקובל להחזיק בלוג, אולי גם יותר מעודדים את זה וספרנים כותבים פוסטים ארוכים, בהם הם סוקרים ומנתחים סוגיות שונות שקשורות לעבודה, גם ברמה הפילוסופית של מה כולל התפקיד של ספרן, איך מתמודדים עם דילמות שונות שעולות בשטח, זאת בנוסף לכלים ורעיונות לשיפור הביצועים והשירות.

  • נרשמתי לthe old reader. מקווה שפעלתי נכון – נרשמתי דרך פייסבוק (במסך הסטנדרטי עם כתובת הgmail). עכשיו אני רוצה להזין את הבלוג הזה, אבל כשאני מקליקה על סמליל הrss בבלוג הזה לא נפתחות לי האפשרויות המתוארות לעיל, אלא, כל תוכן הרשומה. אני לא מוצאת בכל העמוד שנפתח את המילה atom.
   חוץ מזה, האם הייתי אמורה לקבל אישור כלשהו בתגובה לכך שהצטרפתי לתכנית?

   • Ahava Cohen הגיב:

    תודה שהצטרפת לתוכנית!

    כדי להקל על משתתפים, קצרתי תהליכים בגישה לכתובת הפיד. רק צריכים ללחוץ לחיצה ימינית על המילים "RSS רשומות" או "RSS תגובות" ולהעתיק את הכתובת.

    אם נרשמת ומסרת כתובת של בלוג, היית אמורה לקבל אישור של גוגל בסוף התהליך. אם נרשמת לעקוב אחרי הבלוג, היית אמורה לקבל אישור של וורדפרס.

  • Ahava Cohen הגיב:

   תודה!
   בניתי דף עם ההמלצות על בלוגים וקוראים. אשמח לקבל עוד המלצות לבלוגים בכל השפות.

 4. אלה הגיב:

  אני נרשמתי לOLD READR
  את הסיבות כתבתי בבלוג

 5. underpolitic הגיב:

  הי
  ממליץ בחום על netvibes
  ממשק חלקי בעברית מאוד נוח. וגם האנגלית לא קשה.
  מציג עברית בצורה נוחה
  הנה העמוד הציבורי שלי שם
  http://www.netvibes.com/underpolitic
  פרטים נוספים אצלי בבלוג

 6. Naftali Guttman הגיב:

  ניתן למצוא מספר פוסטים בנושא שמחפשים "best rss reder" או "best Google Reader alternatives" ברובם מציינים את אולד רידר ופידלי.
  כאשר נרשמתי לעדכון RSS מהבלוג קפצה לי לעין השגיאה בעברית, צ"ל: "עשרים ושלושה דברות"

 7. avitaljaques הגיב:

  שלום,
  כתבתי פוסט על המשימה השבועית (רישום לRSS).
  חייבת לציין שהיה מעניין 🙂

 8. […] על סגירת הדרייב (תזכרו מה שאמרנו לגבי גוגל רידר בדיבר 2, ומה תעשו אז? הרי קיבלתם את השרות בחינם). חיסרון נוסף […]

 9. […] (דיבר 8) וורדפרס (דיבר 1) Screencast-o-matic (בדיברות הבאים) RSS (דיבר 2) אברנוט (הדיבר הזה) פרזי (בדיברות הבאים) יוטיוב (דיבר 8) […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s