דיבר 1: בלוגים

ברוכים הבאים לתוכנית "23 דיברות". באמצעות תוכנית זו תוכלו להכיר 23 סוגי דברים העשויים לעזור לכם בעבודתכם כספרנים ומידענים, במיוחד בכל הקשור ליישומי ווב 2.0.

יש המון מקומות בהם אפשר ללמוד לעבוד עם יישומי ווב 2.0. מה מיוחד בתוכנית זו?

למרבה הצער, רוב העולם לא דובר עברית, ורוב יישומי המחשב והאינטרנט לא בנויים לדוברי עברית. ברובם הממשק רק באנגלית ובחלקם אין כל אפשרות להכניס טקסט באותיות עבריות. בתוכנית זו נלמד להכיר יישומים ותוכנות שכן מאפשרים עבודה בעברית. כמו כן, נסקור גרסאות מקומיות של כלים להתפתחות מקצועית בעולם – ימי עיון, רשימות תפוצה וכד'.

תתבקשו לא רק לקרוא על אודות הכלים אלא גם להתנסות ולהתרשם. כדי לשמור רשומות מהחוויות שלכם, מומלץ לפתוח בלוג. הבלוג הוא כלי יעיל וקל לניהול, כמו יומן המכיל טקסט ותמונות השומר את התובנות שלכם ובנוסף מאפשר יצירת קשרים עם אנשים אחרים שגם לומדים להשתמש בכלים אלו. בכל שבוע נלמד דבר חדש; כמו כן יהיו שאלות המנחות אתכם בכתיבת הבלוג והתרשמותכם מן הכלים שרכשתם.

במידה ואתם כבר מנוסים בכתיבת בלוגים, אפשר לדלג ישר לשאלות השבוע. אם עדיין אין לכם בלוג, הפוסט הזה ינחה אתכם בבחירת פלטפורמה (אתר אחסון הבלוג) ופתיחת בלוג חדש.

לפני שמתחילים עם הפרטים הטכניים, נדון בשאלה שעליכם לשאול לפני כל צעד בווב 2.0.

למה לי לעשות את זה?

אולי כבר יש לכם אתר או דף בפייסבוק. מי צריך עוד ערוץ?

התשובה? מאד יתכן שאתם אלה שצריכים אותו.

בלוג יכול לחשוף תכנים שאתר לא יכול וגם לא פייסבוק. הבלוג הוא כלי פחות רשמי מאתר, ולכן יש צפייה שהוא יעדכן לעתים יותר קרובות. מצד שני, הוא יותר פורמלי מפייסבוק, אז יש מקום להעלות רשומות (פוסטים בלע"ז) יותר ארוכות, בעלי יותר תוכן ומשמעות מסטטוסים פשוטים. אפשר להזמין כל עובדי הצוות לפרסם בבלוג וכך ציבור הלקוחות יכירו את נותני השירות, ואפשר להוסיף קטגוריות ותגיות לפוסטים כך שקוראים יכולים לסנן את הדברים ולראות רק נושאים המעניינים אותם. הבלוג יכול להיות צוהר לאחורי הקלעים של הארגון, בין אם זה הכנות לשעת סיפור בספרייה ציבורית, הסבר על מאגר חדש בספרייה אקדמית, פעילות תלמידים בספריית בית הספר, או דיווח על כישורים וכלים חדשים שנוספו לארסנל של מידען.

התכנים בבלוג הם יותר דינמיים מבאתר אינטרנט והתדירות הצפויה לתוכן חדש הוא גבוהה יותר; אתם יכולים להשתמש בבלוג, בתוך אתר או מחוצה לו, כדי למשוך ביקורים חוזרים של לקוחות.

איך פותחים בלוג?

יש מספר אתרים לאחסון בלוגים; כל אחד והאופי שלו. תהליך הרישום די דומה, אז נסקור רק חלק מהאתרים. האתרים של WordPress ושל Blogger הרבה יותר גדולים מהאתרים הישראליים (תפוז וישראבלוג) ולכן יש להם יותר אפשרויות גראפיות, יותר שילוב של כלים אחרים, ויותר פרסום במנועי חיפוש. אם חשובים לכם הצ'ופרים והתדמית העולמית, לכו על אחד מהאתרים מחו"ל. אם אתם מסתפקים באתר מקומי מטעמים אידיאולוגיים או אחרים, לכו על אחד מהאופציות הישראליות.

תהליך פתיחת בלוג באתרים השונים:

בלוגר — http://www.blogger.com

הכי קל זה לעבוד בבלוגר. היתרון של בלוגר הוא שהאתר הוא מבית גוגל, אז הממשק גם מוכר וגם בעברית. הבעיה עם אתרים מבית גוגל היא שגוגל  נוטה לסגור אתרים על פי הצרכים של החברה, לא על פי מה שנוח למשתמשים. ראו הוזהרתם.

דף הכניסה לבלוגר הוא הדף המוכר והסטנדרטי של הכניסה לגוגל. אפשר לפתוח בלוג בלוגר בלי חשבון בגוגל, אבל עדיף לפתוח חשבון שישמש אתכם בכל שירותי גוגל.

בשלב הבא תתבקשו לבנות פרופיל בגוגל+ או רק בבלוגר. מכיוון שהדף בעברית (אם הגדרתם בגוגל שאתם מעדיפים ממשק בעברית), לא נפרט את כל השלבים. לבחירת רמת הפרופיל אין שום השלכות לגבי הבלוג שלכם.
לוחצים על הכפתור "בלוג חדש" כדי — כן, ניחשתם — ליצור בלוג חדש.

אחרי שלוחצים על "בלוג חדש" קופץ חלון.

blogger
מקלידים כותרת (אפשר בעברית) ומנסים למצוא כתובת (בלועזית) עד שהמערכת נותנת אישור שהכתובת פנויה. בוחרים תבנית בסיסית — מאוחר יותר יהיה אפשרות לשנות ולשכלל את התבנית — ולוחצים על הכפתור "צור בלוג!"
המערכת תחזיר אתכם לדף שכבר הייתם בו, ועכשיו אפשר להתחיל לכתוב על ידי לחיצה על הכפתור הכתום עם העפרון.blogger pencilסרגל הכלים מוכר למי שעבד בגוגל דוקס או גוגל דרייב, או אפילו באופיס. העבודה עם טקסט בעברית קלה. אפילו הנקודות בסוף המשפטים נשארות במקום הנכון ולא עוברות לצד השני של המסך, ואין בעיות לשלב אותיות לועזיות בתוך משפט בעברית.

 וורדפרס – http://he.wordpress.com

לעומת בלוגר, העסק של וורדפרס הוא בלוגים. הם נותנים בלוגים בחינם כדי שתתרשמו ותשלמו אחר כך עבור יותר אפשרויות (תבניות וכד'). לכן, יש סיכוי קטן יותר שהם יסגרו אותו ביום מן הימים.

החיסרון של וורדפרס הוא שבהתחלה, אין אפשרות לעבוד בממשק בעברית. אל דאגה, זה יבוא עוד יבוא, לאחר שנרשמתם לאתר.

כדי להירשם לאתר, נכנסים ל http://he.wordpress.com (אל תתפתו לעשות קיצורי דרך ולקפוץ לאתר wordpress.co.il – מאתר הזה אפשר להוריד את התוכנה של וורדפרס להתקנה על השרתים שלכם. לכתיבת בלוג בלי כל הבעיות הטכניות, תשתמשו באתר הורדפרס הרגיל.)

wordpress_startלוחצים על הכפתור "התחל".

wordpress_chooseבמשבצת הראשונה מזינים כתובת המייל שלכם.
במשבצת השנייה מזינים את שם המשתמש הרצוי (באנגלית). מזה וורדפרס ינסה להפיק כתובת לבלוג שלכם, אבל אתם לא חייבים להסכים להצעה שלהם. אם כבר קיים משתמש בשם זה במערכת של וורדפס, הדף יבקש ממכם לבחור שם אחר.
במשבצת השלישית מזינים את הסיסמה הרצויה. עדיף לשלב אותיות ראשיות, אותיות קטנות (באנגלית, כמובן) ומספרים.
במשבצת הרביעית תבחרו כתובת לבלוג שלכם (באותיות לועזיות). הבחירה לא חרוטה בסלע – אפשר בכל שלב לשנות את הכתובת בתנאי שאין למישהו אחר את הכתובת הזו. יש אפשרות לקבל סיומת חוץ מהסטנדרט של wordpress.com , אבל אז יבקשו ממכם כסף. לכו על הסטנדרט אם אין סיבה מיוחדת לבחירה אחרת.

עכשיו חייבים לגשת למייל שלכם ולחכות למכתב האישור. במייל יהיה לינק: לוחצים על הלינק כדי לסיים תהליך הרישום.

אם, תוך כדי העבודה השוטפת, אתם נזרקים לאתר העולמי (wordpress.com), אפשר להעביר את הממשך לעברית. פותחים את ה dashboard  (בצד ימין) ונכנסים לUsers (למטה, בפס השחור בצד שמאל), לאזור Personal Settings. מגלגלים למטה עד לשורה של Interface language.

wordpress_user_langמגלגלים עוד יותר למטה ולוחצים על Save Changes.

כדי לשנות את שפת ברירת המחדל לפוסטים חדשים נכנסים לSettings בפס השחור בצד שמאל (בעברית: הגדרות), לאזור General (בעברית: כללי) ומשנים את הבחירה לעברית, ושוב מגלגלים למטה ושומרים את השינויים. קביעת ברירת מחדל לפוסטים יבטיח שהניקוד בסוף משפטים ישאר במקום הנכון.

כדי להתחיל לכתוב בבלוג, לוחצים על "רשומות" ומשם ל"רשומה חדשה". כמו בבלוגר, אין בעיות עם הזנת טקסט בעברית או בשילוב בין שפות. סרגל הכלים מציג יותר סמלים מהסרגל כלים שקיים בבלוגר, אבל הוא עדיין שמיש. אם מעבירים את העכבר מעל סמל, יופיע טקסט הסבר.

ישראלבלוג – http://www.israblog.co.il

israblog1

לא נפרט את התהליך בישראבלוג כי הוא מאד פשוט ומוסבר היטב בעברית, כולל מתי חייבים לעבור לאנגלית. israblog2

תפוז — http://www.tapuz.co.il

דף הבית של תפוז נורא עמוס.

tapuz 1

כדי לצור בלוג יש ללחוץ על הכפתור הכתום (מזכיר לכם את בלוגר?) בסרגל מתחת לבאנר הפרסומי.(באופן כללי בתפוז, בדפים העמוסים תוכן ניתן להתעלם מכל מה שמופיע יותר מ5-6 סנטימטר מתחת לפרסומת.)

tapuz 2 לוחצים על "פתיחת בלוג חדש" וממלאים את הטופס.

tapuza3

שוב לא נפרט את כל התהליך, כי הוא מוסבר טוב באתר ודי דומה לשאר האתרים.

משימת השבוע:

תפתחו רשומה חדשה בבלוג שלכם ותכתבו על ההתרשמות שלכם מתהליך פתיחת בלוג. באיזה פלטפורמה החלטתם להשתמש ומדוע? עד כמה היה תהליך פתיחת חשבון ויצירת רשומה מסובך? היו לכם חששות לפני שהתחלתם? האם הם אומתו או הופרכו?

בכל פלטפורמה יש אפשרות להוסיף לפוסטים תגיות. כדאי ליצור תג מיוחד לפוסטים הקשורים לתוכנית שלנו כדי שיהיה קל, בעתיד, לאתר את כל מה שכתבתם.

שבוע הבא — RSS למעקב אחרי בלוגים

מודעות פרסומת

19 מחשבות על “דיבר 1: בלוגים

 1. ליאת הגיב:

  1. פתחתי פוסט בבלוגר ואני לא בטוחה שעשיתי את כל התהליך נכון.
  2. רציתי לעשות "אהבתי" אבל נדרשתי להכניס סיסמא לוורדפרס לכן לא יכולתי לבצע פעולה זו

  • Ahava Cohen הגיב:

   1. ליאת, אם את יכולה לכתוב בבלוג שלך והמבקרים יכולים לקרוא ולהגיב, אז אולי פספסת איזה טריק פה ושם בתהליך, אבל החלק החשוב — פתיחת ערוץ תקשורתי — עשית.
   2. אם היית עושה "אהבתי" לא היה נוצר לנו סיבה לדיון, אז הכל לטובה!

 2. ליאת הגיב:

  כפי שכתבתי, כן ניסיתי לעשות "אהבתי" ונדרשתי להכניס סיסמא לוורדפרס כדי לבצע פעולה זו

  • Yair Biran הגיב:

   ליאת, כדי לעשות "אהבתי" בוורדפרס צריך משתמש בוורדפרס, בדיוק כמו שיש צורך במשתמש בפייסבוק כדי לעשות "לייק" לפוסטים בפייסבוק.
   אם פתחת בלוג בוורדפרס, אז יש לך חשבון משתמש. אם לא, אז אין לך.

 3. avitaljaques הגיב:

  יש לי בלוג בוורדפרסט והבנתי מהכתוב לעיל שניתן לשנות את כתובת הבלוג (כתובת url) אבל מה קורה אם החלטתי לשנות את כתובת ה-url של הבלוג? מה קורה לאלו שעוקבים אחרי?

  • Ahava Cohen הגיב:

   שאלה טובה. התשובה? תלוי אם מאמינים לוורדפרס (הטוענים שהעוקבים עוברים אתך) או לתלונות של המשתמשים (הטוענים שמאבדים את העוקבים במעבר). אישית, לאחר מספר נסיונות, אני מאמינה למתלוננים ולא למידע הרשמי.

   איך מתמודדים עם שינוי url? קודם כל, נזהרים מאד בשינוי url. אם כבר יש עוקבים, רק עוברים כתובת אם יש סיבה מאד טובה. ואם כבר משנים את הכתובת, חייבים לידע את העוקבים לפני המעבר ולבקש מהם, לאחר המעבר, להיכנס לאתר ולעקוב מחדש.

   בוורדפרס, בעל הבלוג מקבל התראות על עוקבים חדשים. כדאי לשמור את המיילים וכך יש את האפשרות לשלוח לעוקבים מייל גם לאחר שינוי ה-url.

   • avitaljaques הגיב:

    אני אנסה ואראה אם זה עובד או לא.
    במידה וזה יעבוד אולי אפרסם פוסט בנושא 😉

   • Ahava Cohen הגיב:

    בסוף, נסית? עבד? לא עבד? אבדת עוקבים?

   • avitaljaques הגיב:

    את האמת עדיין לא יצא לי לשבת על זה.
    ברגע שאשב על זה ואראה אם זה בכלל עובד או לא אעדכן אותך, כי זה באמת מעניין לדעת אם זה יעבוד או לא 🙂

   • avitaljaques הגיב:

    היי אהבה,
    טוב… שיניתי את כתובת הבלוג וכפי שחששנו הכתובת הישנה הפכה ללא פעילה וגם לא ניתן להיכנס אליה לבלוג. לגבי העוקבים פשוט אצטרך להמתין בסבלנות ולבדוק מה איתם. בכל מקרה שמתי לב שישנם כמה עוקבים שעוקבים אחרי במייל אז אני פשוט אשלח להם מייל שכתובת הבלוג השתנתה ושעליהם לבצע את הרישום מחדש.

    מחזיקה אצבעות שהכל ילך חלק 🙂

 4. Nathalie Cohen הגיב:

  לאהבה שלום
  אני לא פתחתי בלוג כי יש לי http://natalicohen.wordpress.com/category/uncategorized/
  האם אני יכולה למחוק את הפוסטים שכתבתי בעבר ולמה בכתובת URL כתוב שזה ללא קטגוריה מה זה אומר האם אני יכולה להגדיר את הקטגוריה שאני רוצה לבלוג? בקיצור האם אני יכולה לשנות את היעוד של הבלוג שלי (כי פתחתי בלוג לתרגילים בלימודים) ועכשיו אני רוצה להשתמש בבלוג לצורך העבודה, ואיך עושים כדי שאנישים עוקבים אחרי הבלוג שלי?
  תודה מראש
  נטלי כהן

  • Ahava Cohen הגיב:

   נטלי,
   אענה על אחרון ראשון ועל ראשון אחרון.

   הדבר הראשון שאת צריכה לעשות כדי שאנשים יעקבו אחרי הבלוג שלך זה לפתוח אותו לציבור הקוראים. תיכנסי ללוח הבקרה של הבלוג, לפס האפשרויות ותלחצי על "ההגדרות" ומשם להגדרות קריאה. כנראה שאצלך ב"נראות האתר" מסומן "אני רוצה שהאתר שלי יהיה פרטי, גלוי רק למשתמשים שאבחר" אבל את צריכה, במקום זה, אחת משתי האופציות הראשונות, תלוי עם את רוצה להופיע במנועי החיפוש אן לא. הדבר השני שאת צריכה לעשות זה לאפשר לאנשים להירשם לבלוג ע"י הוספת הוידג'ט "עקוב אחרי הבלוג" (בהגדרות עיצוב). עכשיו תצטרכי לעשות עבודה קשה ולפרסם את הבלוג לאלו שיהיו מעוניינים בתוכן שלך — במייל היישובי, בפרסומות בספרייה ובמוסדות החינוך והתרבות, ליד המכולת וכו'.

   את יכולה לקלות למחוק פוסטים ישנים. תיכנסי ללוח הבקרה ומשם ל"רשומות". אם תעברי על שם של פוסט עם העכבר, תיפתח לך תפריט עם האפשרות לערוך את הפוסט או לשלוח אותו לפח (למחוק). את גם יכולה להיכנס לכל פוסט מלוח הבקרה ולשנות את התצוגה לפרטי, כך שאת יכולה לראות את הפוסט (שיהיה לך למזכרת מהלימודים) אבל אחרים לא יראו אותו.

   הURL שמסרת מוביל ישר לקטגורית ברירת המחדל בבלוג שלך, אבל הURL הכללי לבלוג שלך הוא רק http://natalicohen.wordpress.com/. את יכולה להוסיף קטגוריות ותגיות כיד הדמיון. במסך העריכה של כל פוסט יש לך רשימה של הקטגוריות שכבר הוספת ואפשרות "+ קטגוריה חדשה". תוסיפי קטגוריה ותסמני V על כל קטיגוריה אחרת שתרצי לצרף לפוסט.

   שיהיה לך שבת שלום ולהתראות בבלוג ביום ראשון!

 5. […] הדיבר הראשון של התוכנית התבקשו המשתתפים לפתוח בלוג, וליצור רשומה […]

 6. Robin Zalben הגיב:

  אוקיי סוף סוף התחלתי… אני משתמשת עם בלוגר ויש לי בעיות עם הכוון של באותיות…עם אני שמה אות באנגלית הכל מסתבך. יותר קל בוורדפרס או פשות קנס של עברית?

  • Ahava Cohen הגיב:

   Robin, it's a bit easier on WordPress, but it's still no walk in the park (think old versions of Word for difficulty level). The best thing to do is keep the post's preview open in another tab, save your draft often, and check how it looks in "real life." It will usually look better than it does in the editor window.

 7. avitaljaques הגיב:

  היי,
  שיניתי את כתובת האתר והחלטתי להשאיר את הכתובת הקודמת. הבעיה היא שעכשו יש לי תחת השם שלי 2 בלוגים ואני רוצה לבטל את הישן.
  הבעייה היא כזאת – אין לי מושג איך עושים זאת 😦 לא מצליחה להבין אין מבטלים בלוג אחד מתוך שתיים שיש לי.

  אשמח לכל עזרה שתוכלו לתת לי 🙂

  • avitaljaques הגיב:

   שמחה לבשר שבסופו של דבר הסתדרתי 🙂
   הצלחתי למחוק את הבלוג הקודם 🙂

 8. avitaljaques הגיב:

  היי אהבה 🙂

  שיניתי את כתובת הבלוג והייתי שמחה אם תוכלי לשנות גם אצלך.
  הכתובת החדשה היא – http://sfarimzeani.wordpress.com/

  תודה
  והמשך יום נעים 🙂

 9. […] (דיבר 8) זוהו (בדיברות הבאים) פורסווקר (דיבר 8) וורדפרס (דיבר 1) Screencast-o-matic (בדיברות הבאים) RSS (דיבר 2) אברנוט (הדיבר הזה) […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s